VI POKAZ KOLEKCJI PRYWATNYCH Z DZIEDZINY HISTORII TECHNIKI I KULTURY MATERIALNEJ

 

wystawa.jpg (32600 bytes)

Dzięki dobrej współpracy Warszawskiego Klubu Kolekcjonerów z Muzeum Techniki i uprzejmości Dyrektora Jerzego Jasiuka dnia 13 kwietnia 2002 roku o godzinie 12 została otwarta wystawa z okazji XXX- lecia naszego Klubu.

Biorąc pod uwagę, że pokazy takie odbywają się co 5 lat, jest to już 30- lecie klubowej współpracy z wymienionym Muzeum. Przez te lata przewinęło się mnóstwo wystawców, była bardzo duża różnorodność tematyczna i nie raz wprawialiśmy  swoimi wystawami w podziw kolekcjonerów i koneserów sztuki.

Nasz Klub reprezentowali:

1. Edward Szymczak przedstawił zbiór etykiet z przełomu XIX/XX wieku pod wspólnym tytułem „Przemysł i rzemiosło XIX wiecznej Warszawy”. Wystawca nadał tytuły kolejnym gablotom: konfekcja, metalurgia, kosmetyka, rzemiosło. Widzowie mogą podziwiać kunszt wykonania i wykwint estetyczny pokazanych etykiet litograficznych.

2. Witold Tchórzewski pokazał „Grzybki”, w ściółce z mchu wyrosło mnóstwo drewnianych grzybków używanych przez nasze babcie między innymi do cerowania dziurawych skarpet.

Są to przedmioty jeszcze gdzieniegdzie przewracające się po szufladach komód i strychach, ale już nie produkowane i rzadko używane, a jeśli tak to przez osoby ze starszego pokolenia.

3. Leszek Białkowski zaprezentował wystawę pt. „Sztuka w metalu utrwalona”, jest to pokaz medali z różnych stopów (od aluminium po brąz) pokazujący różnorakość kształtów oraz treści na nich zawartych. Są dwa odstępstwa: medal ceramiczny wydany przez liceum w pełną rocznicę istnienia oraz medal z gipsu patynowanego wydany przez Czechosłowacki Ośrodek Kultury w Warszawie. Jest też kilka matryc do wykonania  pieczęci ozdobnych, a także matryce do oznakowania kostek mydła.

4. Jerzy Morgulec pokazał „Skarbonki instytucjonalne”, są to duże ozdobne przedmioty wykonane z ciężkich metali przez różne instytucje finansowe na przełomie XIX/XX wieku, między nimi są opisy, foldery i dokumenty związane z tematyką pokazu.

z20.jpg (32772 bytes)

5. Robert Stachyra przedstawił dwa tematy: pierwszy to” kubki firmowe i reklamowe”, a drugi to „lotowskie pamiątki”  kubeczki od malutkiego po duże, porcelanowe, porcelitowe, szklane, produkowane na specjalne zamówienia jako pamiątki reklamowe, przez różne firmy i wydawnictwa, jest ich około 200 sztuk i wszystkie otrzymał w prezencie.

Lotowskie pamiątki to kilka kubeczków, plakietki, proporczyki i inne drobiazgi, a nawet naszywki na mundury służb naziemnych i latających.

6. Zdzisław Bogucki pokazał jak zwykle „Akcesoria samochodowe”, znajduje się tu zestaw lampek samochodowych podsufitowych, popielniczek ozdobnych oraz duży zestaw świec samochodowych o różnych rozmiarach, formach i kształtach.

7. Julian Dąbrowski zaprezentował swój stały temat wystaw czyli „Tramwaje na pocztówkach”, znajdziemy w nim wszystkie tramwaje od konnych po nowoczesne.

lampa1.jpg (30481 bytes)

8. Jacek Snopczyński przedstawił po raz pierwszy zupełnie inną tematykę od varsavianistycznej czyli „Źródła światła”, mamy  tu świeczkę, lampkę oliwną, naftową, elektryczną secesyjną oraz wozówkę, a także spory  zbiór latarek ręcznych na baterie stałe i zmienne, pokazano też komplet pocztówek które zobrazowały różne źródła światła od pradawnych dziejów ogniska, światła świecowe, oliwne, naftowe, gazowe aż po elektryczne. Jest więc to wspaniała lekcja historii  pokazująca ewolucyjne przemiany przeznaczenia i funkcji oświetlenia na przełomie wieków.

lampa2.jpg (31818 bytes)

9. Jan Oleński pokazał na wystawie temat „Technika reglamentacji”, obejmuje ona całą Polskę, różnorakość kart zaopatrzeniowych i produktów, których dotyczyły. Jest to przegląd różnych stanów naszej gospodarki wymuszających reglamentację oraz pokaz form graficznych samych kartek, mających zapewne osładzać trudności w nabywaniu produktów pierwszej potrzeby (nie tylko żywności) miejmy nadzieje, że kartki te będzie już tylko można oglądać na wystawach w muzeach.

10. Adam Mańczak przedstawił dwa tematy,” fonografię amerykańską z lat 1898-1925” oraz „gramofony elektryczne z lat 1938-1950”.Pokaz zajmuje cały środek sali, są tu unikalne odtwarzacze i takież do nich płyty np. można posłuchać pierwszego nagrania amerykańskiego hymnu narodowego. Obok gablot ustawiony jest duży gramofon z wielką tubą, nakręcany na korbę, a na nim odtwarzane są nagrania ze starych unikalnych płyt.

manczak.jpg (31774 bytes) manczak2.jpg (31000 bytes)

 

Było jeszcze kilka stoisk kolekcjonerów nie zrzeszonych z naszym Klubem, można było w nich obejrzeć między innymi zbiory birofilskie Pana Ostatka, fonograficzne Pana Bryksa, czy widokówki z wizerunkami mostów, pokaz początków powojennego rozwoju polskiej elektroniki, oraz modele redukcyjne karet i powozów (zbiór autorski hobbysty tworzącego te modele na podstawie najstarszych opisów i ikonografii).

 

Relacje z wystawy opracowali Prezes WKK Leszek Białkowski oraz Członek Zarządu tego Klubu Jacek Snopczyński.

___________________________________________________________________

 

                        Pocztówki okolicznościowe PTTK

            Kolekcjonerzy nie poświęcają im większej uwagi. A szkoda, bo karty okolicznościowe wydawane od 1951 r. przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze stają się z biegiem lat rarytasami. Są to pocztówki drukowane i fotograficzne edycji różnych ogniw Towarzystwa: Zarządu Głównego, Zarządów Wojewódzkich, Okręgów, Oddziałów, Kół , Klubów, Komisji, Sekcji. Ukazują się z okazji imprez np. narad, sejmików, zjazdów, zlotów, rajdów, spływów wypraw, wycieczek itp. Karty takie wydają także schroniska i inne obiekty.

            Pocztówki te mają z reguły interesującą szatę graficzną w postaci rysunków i fotografii uzupełnionych napisami emblematami, piktogramami itd. Dawniej bywały czarno-białe, ostatnio coraz częściej ukazują się kolorowe.

Poświęcając od dawna uwagę kolekcjonerską pocztówkom Towarzystwa (TT, PTK, PTT, PTTK) pracuję aktualnie nad katalogiem tych ostatnich. Jest to fascynujący przedmiot zbiorów, interesujący temat, a zarazem dokument działalności Towarzystwa.

Proszę o pomoc w kompletowaniu tego zbioru. Mogą to być oryginalne pocztówki (do zwrotu), lub kopie ksero (awers, rewers - jeśli ma nadruki) z zaznaczeniem, czy są kolorowe, a także kopie w poczcie elektronicznej. Ostatecznie mogą być dokładne opisy pocztówek z uwidocznionymi na nich informacjami.

            Pragnę podkreślić, że nie chodzi mi o pocztówki edycji zakładów wytwórczych fotografii PTTK - np. FOTO_PAM`u i tp., a tylko o karty wydane prze wspomniane wyżej ogniwa Towarzystwa.  Będę szczerze wdzięczny za pomoc, a nazwiska osób, które mi jej udzielą podam w katalogu.

                                                           Adam Czarnowski

                                                           Ul. Marzanny 10-44

02-649    WARSZAWA

     Tel. 844-86-32

                                   e-mail:  aczarnowski_turystyka@poczta.onet.pl

___________________________________________________________________

Recenzja Katalogu Jerzego Morgulca oracowana przez Adama Czarnowskiego, zamieszczona 01.03.2002r.

            Słownik nakładców i wydawców pocztówek na Ziemiach Polskich

                                               oraz poloników

            Już ponad rok ukazują się tomiki wymienionego w tytule "Słownika". Wyszło ich dotychczas siedem, z hasłami rozpoczynającymi się na litery A - M; ósmy: N - O jest w druku. Ostatnio ukazała się też okolicznościowa pocztówka promująca ten "Słownik" z małymi reprodukcjami okładek.

            Autorem tego unikatowego dzieła jest nasz kolega, b. prezes Warszawskiego Klubu Kolekcjonerów, mgr inż., Jerzy Morgulec. Przez wiele już lat gromadzi on obszerne materiały o nadawcach i wydawcach. Są to szczegółowe dane począwszy od najstarszych kart z widokami do pocztówek z roku 1989. Zawierają nazwy (nazwiska i firmy) oraz siedziby edytorów, okresy ich działalności, szacunkowe liczby wydanych kart, ich tematykę i tp., a także reprodukcje znaków firmowych. Dane te pochodzą z nadruków oraz pieczęci na awersach i rewersach pocztówek, z różnego rodzaju wydawnictw (m.in. albumów, katalogów aukcji itp.) oraz od wielu filokartystów, a także kustoszy muzeów z całego kraju, którzy wciąż nadsyłają nowe informacje (o które autor z podziękowaniem zabiega).  Zasadniczy tekst poszczególnych części "Słownika" uzupełniają wykazy nakładców i wydawców wg nazw geograficznych ich siedzib. Na okładkach znajdują się ilustracje ciekawszych kart, w tym jedna stanowi zagadkę tematyczną.

Kompletny słownik ma zawierać ponad 12 tys. edytorów z co najmniej kilkuset miejscowości. Będzie jeszcze wykaz poloników, a przewidziany jest supplement.

Początkowy nakład "Słownika" 100 egzemplarzy, powiększono wkrótce do 200. Są one numerowane, a więc stanowią także dziełko bibliofilskie.

            Ocena rangi omawianego dzieła byłaby truizmem. Ta, wyjątkowa w bibliografii filokartystycznej pozycja, stanowi oczywiście bezcenne źródło dla kolekcjonerów z prawdziwego zdarzenia; pełni tez rolę inspirującą filokartystów do wnikliwych poszukiwań, a także do badań zbiorów. Te walory podkreśla opinia znawców tematu jak np. prof. Paweł Banaś z Uniwersytetu Wrocławskiego i szereg pracowników naukowych muzeów i bibliotek.

                                   Adam  Czarnowski

 


Galeria

Warszawski Klub Kolekcjonerów ma swą Galerię, która mieści się w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, przy ulicy Podleśnej.
Chętnie widzimy wystawców. Do dyspozycji jest siedem gablot przeszklonych. Nie wiąże się to z żadnymi kosztami dla wystawiającego. Czas ekspozycji - 6 tygodni.
Kontakt z nami - dla zbieraczy warszawskich i bliskich okolic: każda środa roku (oprócz świąt) w kawiarni Warszawskiego Ośrodka Kultury przy Elektoralnej 12, w godz. 16-18.
Pożądane są zbiory jednorodne, mające charakter jednolitego zbioru.


 


Kontakt

Spotkania WKK odbywają się w każdą środę w Warszawskim Ośrodku Kultury przy ul. Elektoralnej 12 w godz. 16-18.

Kontakt:
Warszawski Klub Kolekcjonerów
Warszawski Ośrodek Kultury
ul. Elektoralna 12 - każda środa w godz. 16-18
pocztą na adres
Leszek Białkowski
ul. Wysockiego 20/201, 03-388 Warszawa
tel.: 811-56-22
pocztą elektroniczną
jacek@asekurator2000.com.pl

pocztówki |  dokumentalia |  u fotografa |  kącik Filokartysty |  kącik WKK |  zbiory Ewyzbiory Marysiarchiwum | Księga Gości
o Jacku Snopczyńskim |  ciekawe strony |  strona główna |  kontakt